závodů) motocyklů, skútrů a čtyřkolek ve volné přírodě na celém území NP. Uvedené aktivity v OP umožnit pouze na trasách vyhrazených Správou KRNAP. Hledat nová řešení, jak zefektivnit vymáhání zákazu vjezdu do volné přírody. Umožnit případné budování golfových hřišť v OP. 5. 2 Rekreační a sportovní aktivity „neintenzivní“ (tzv. měkký turismus, ekoturismus) Cíle: Nekonfliktní provozování aktivit tzv.
7. 4 SHRNUTÍ Deficity ve vybavenosti technickou infrastrukturou mají zejména menší obce v jižní a východní části území. V těchto obcích zpravidla chybí kanalizace s ČOV, plynofikace, místy nejsou celá sídla pokrytá rozvody pitné vody. V zásobování elektrickou energií je výhledově problematická situace ve východní části Krkonoš, která by měla být odstraněna výstavbou nové transformovny v Horním Maršově, jinak je situace v zásobování elektrickou energií vyhovující.
Většina středních škol, zejména odborných, potřebuje nutně ke studiu dostatečné vybavení, které je však v některých případech zastaralé či nedostatečné. Tento problém rovněž souvisí s financováním středních škol, neboť se snižujícím se počtem žáků se snižuje i příjem finančních prostředků. V oblasti sekundárního vzdělávání je tedy určitá disproporce ve vztahu k možnostem uplatnění v regionu zapříčiněná silnou pozicí gymnaziálního vzdělávání vůči střednímu odbornému vzdělávání, což vede k přetahování nadaných žáků gymnázii, jejichž absolventi (včetně těch, kteří se dále vzdělávají) nemají v regionu dostatečné možnosti uplatnění.
V kapitole je problematika technické infrastruktury zhodnocena na úrovni jednotlivých obcí, jejich vybavenosti a hlavních rozvojových problémů ve vztahu k technické infrastruktuře, u vybraných segmentů technické infrastruktury pak souhrnně za celý region. Hlavním zdrojem informací přitom byly Územně analytické podklady (ÚAP) SO ORP Vrchlabí a Trutnov. Vybavenost území základní technickou infrastrukturou Přibližně polovina obcí v regionu není vybavena vlastní splaškovou kanalizací.
(PDF) Rekonverze VÚ Brdy – základ rodící se oblasti cestovního
Přenos ČT: Sestřih a ohlasy utkání Teplice - Jablonec - ČT sport
Sborník 2008 - ResearchGate
Jablonec - Hr. Králové | ONLINE fotbal | 11.9.2022 16:00
tvrdého turismu na brownfields před realizací na „zelené louce“. Při schvalování záměrů požadovat omezení rozsahu zpevněných ploch. Dopady posuzovaných aktivit hodnotit komplexně, respektovat územní limity dotčených lokalit. Průběžně komunikovat s provozovateli, investory, obcemi a dalšími dotčenými subjekty (jednání, diskuze, vzdělávací semináře, tištěné materiály apod. ). Lyžařské areály Opatření: Důsledně posuzovat všechny možnosti propojení skiareálů: upřednostňovat šetrné varianty propojení po stávajících cestách a průsecích před vytvářením nových koridorů v lesních porostech, podporovat propojení středisek pomocí skibusových linek apod.
5. 2 Turistické a rekreační využívání Cíl: Udržitelný rozvoj aktivit šetrných k přírodnímu prostředí KRNAP a jeho OP (tzv. měkkého turismu) na úkor v současnosti převažujícího tzv. tvrdého turismu. 5. 1 Rekreační a sportovní aktivity „intenzivní“ (tzv. tvrdý turismus) Cíl: Vyloučení aktivit tzv. tvrdého turismu v 1. a 2. zóně NP, umožnění ekologicky únosného rozvoje těchto aktivit ve 3. zóně NP a v jeho OP při zachování priority poslání NP, soustavy Natura 2000, zvláště chráněných druhů i přirozených lesních a nelesních ekosystémů klíčových pro ochranu biodiverzity Obecná opatření: Preferovat umísťování záměrů tzv.
Organizovat pravidelnou činnost mladých ochránců přírody, letní soustředění a tábory pro děti a mládež se zájmem o přírodu. Spolupracovat s učiteli spádových škol s nabídkou seminářů a výukových programů, aktivit a soutěží, nabízet metodický materiál pro využití ekologických školních naučných zahrad.
STRATEGIE KOMUNITNĚ VEDENÉHO MÍSTNÍHO ROZVOJE
Fortuna liga ▷ Jablonec - Sparta [30.8.] v online live streamu
Pozitiva a příležitosti: Do budoucna je možné plynofikovat další lokality ze stávajících regulačních stanic, případně z nových regulačních stanic. Plynofikační studie se provádějí podle požadavků obcí a jsou konzultovány s distributorem plynu. Rozhodující pro navržená řešení je přenosová kapacita stávajících plynovodů. V současné době jsou kromě VTL plynovodu Lampertice – Zlatá Olešnice – Bernartice známé záměry na lokální rozšíření stávající STL sítě v jednotlivých částech řešeného správního území, které nemají vliv na stávající zařízení a nevyvolávají tedy podmíněné investice. Negativa a hrozby: Jednoznačně pozitivní dopad plynofikace na životní prostředí je do jisté míry ohrožen přechodem části obyvatel zpět k nekvalitnímu spalování pevných paliv případně ústupem od záměru plynofikovat, a to z důvodů cenových.
To činí přes 46% celkové výše příjmů obcí za rok 2013. Takové dlouhodobé zadlužení může výrazně omezovat schopnosti obcí k předfinancování či spolufinancování projektů podpořených z fondů EU. Nejvíce zadluženou obcí v poměru k příjmům je město Vrchlabí (dlouhodobé závazky ve výši cca 90% celkových příjmů v r. 2013), které by přitom mělo být jedním z hlavních potenciálních nositelů rozvojových projektů.
PROGRAM MONITOROVANIA STAVU VÔD PRE OBDOBIE - SHMÚ
Sledovat i trasu místní komunikace Hromovka–Strážné – jako alternativu, zokruhování, rezerva pro záchranný systém, nikoliv regulérní komunikace. Dalším problémem je prodloužení pobytu rekreantů (jak v čase, tak sezóně), a to zajištěním aktivit a atraktivit, které pomohou překonat nepřízeň počasí: 49 herny, bazény, hlídání dětí Cíl: omezit další výstavbu, ale posílit služby. Nezvyšovat lůžkovou kapacitu (s výjimkou služebních bytů a dobrých hotelů). Vrchlabí Vodní režim: V oblasti Škodovky došlo k záplavám – proto vybudován odlehčovací kanál od Vápenického potoka do Labe (bere 50letou vodu), dále suchý poldr na území Lánova. Špatný stav vodních koryt.
Organizations Default - Givenio.com
Některé obecní vodárenské systémy jsou zastaralé, kapacitně neumožňují další rozvoj obcí a vyžadují modernizaci (např. v Horní Kalné). Některé odlehlé místní části obcí nejsou napojeny na veřejný vodovod (např. části Labská a Přední Labská ve Špindlerově Mlýně). Zájmové území je zásobované pitnou vodou z povrchových a částečně i podzemních zdrojů. Jediný významný skupinový vodovod je vodovod Trutnov, který zásobuje více obcí či měst (Trutnov, Mladé Buky, Svoboda nad Úpou, Jánské Lázně a Horní Maršov). Vodárenský systém města Vrchlabí je propojen s dalšími vodárenskými sítěmi okolních obcí a je schopen je dotovat – jde o obce Dolní Branná, Lánov a Kunčice.
Individuálně posuzovat požadavky na letní provoz LD v lyžařských areálech. Sáňkařské a bobové dráhy Podporovat záměry vyžadující minimum terénních úprav a nenarušující krajinný ráz. Nové sáňkařské dráhy umísťovat na stávající cesty na území 3. zóny NP a jeho OP; nevytvářet pro ně nové lesní průseky a cesty. Nové bobové dráhy umísťovat pouze na území OP. Stávající sáňkařské a bobové dráhy funkčně nerozšiřovat (neumísťovat další trvalé objekty, nezřizovat umělé osvětlení atd. ). Další volnočasové aktivity Vyloučit jízdy (vč.
Neprodávat pozemky v majetku státu pro účely sjezdového lyžování a stanovit tržní ceny za jejich pronájem. Respektovat schválené územně plánovací dokumentace. 91 Dopravní zařízení (LD, LV) Opatření: Při umísťování nových nebo rekonstrukci stávajících zařízení respektovat krajinný ráz (trasy zařízení přednostně situovat na okraj louky, k lesnímu porostu apod. V 1. zóně NP provozovat pouze stávající dopravní zařízení, nezvyšovat jejich současnou přepravní kapacitu a neměnit stávající režim provozu; v 1. zóně NP nepovolovat umístění žádných nových dopravních zařízení.
V tradičních průmyslových odvětvích (zejména textilní, dřevozpracující, částečně i strojírenský a elektrotechnický průmysl) došlo po roce 1989 v období tzv. transformační recese k významným poklesům produkce a zaměstnanosti. Řada tradičních podniků se nedokázala adaptovat na nové konkurenční prostředí a byla nucena ve významném měřítku snižovat objem výroby nebo ukončila činnost. Novým impulsem pro rozvoj ekonomiky v období po r. 1989 byl naopak dynamický rozvoj cestovního ruchu (zejména v 90. letech ve vnitřních Krkonoších) a příliv převážně zahraničních investic do spádových center (např.
Jedná se především o problematiku cestovního ruchu. 5. 2 Ekologická výchova Cíle: Prohlubování povědomí místního obyvatelstva a návštěvníků o smyslu existence a poslání NP, jeho přírodních hodnotách a významu ochrany přírody. Vysvětlování marketingové hodnoty označení NP, jeho významu pro příliv turistů do regionu, motivování obyvatel k zodpovědnosti za současný i budoucí stav přírody a krajiny a k trvale udržitelnému vztahu mezi člověkem a přírodou. Informování obyvatelstva a návštěvníků o opatřeních a případných omezeních, uplatňovaných při turistickém a hospodářském využívání území NP.
Budování tzv. snowparků, skokanských můstků a dalších zařízení, vyžadujících výstavbu objektů nebo terénní úpravy, situovat do existujících skiareálů. Při rozvojových úpravách skiareálů a doprovodných zařízení respektovat krajinný ráz (preferovat „serpentiny“ před přímým vedením nových sjezdovek v lesních porostech apod. Nové sjezdové trati na lučních stanovištích povolovat s terénními úpravami a režimem, které významně nemění stávající povrch, vegetační kryt a jeho složení. Sjezdové tratě v 1. a v 2. zóně NP dále nerozšiřovat a nezvyšovat jejich současnou kapacitu.
Vybudovat u klášterní zahrady ve Vrchlabí areál sloužící pro potřeby EV, vč. rekonstrukce budovy Tesko I. Na informačních střediscích poskytovat komplexní informace o území KRNAP a jeho OP. Spolupracovat s informačními středisky měst a obcí na celém území Krkonoše. Pokračovat ve vydávání tematických tiskovin pro návštěvníky NP v ucelených edičních řadách, vydávat příležitostné informační materiály pro návštěvníky i místní obyvatelstvo, zpravodaj Andromeda a další pracovní materiály a podklady pro školy. Spolupracovat na projektech s regionálními nevládními organizacemi. 90 V rámci BR Krkonoše/Karkonosze pokračovat ve spolupráci v oblasti EV (jednotlivé akce i dlouhodobé projekty), zapojovat se do akcí EUROPARC atd.
Zapojování místních obyvatel, především dětí a mládeže, do aktivní ochrany přírody a životního prostředí. Opatření: Spolupracovat na projektech podporujících trvale udržitelný rozvoj regionu (projekty MAS apod. Organizovat zážitkové akce přibližující přírodovědné hodnoty NP. Zajišťovat poradenství v oblasti třídění a minimalizace odpadu a předcházení jeho vzniku. Poskytovat školám v regionu herně výukové programy, projektová vyučování, tematické přednášky a exkurze. Zajišťovat praktickou ochranářskou činnost se školami formou dobrovolné pomoci přírodě.
Fortuna:Liga živě: Jablonec - Sparta - Aktuálně.cz